sobota, 13 września 2014

Niepowtarzalny zapach książek (Enigma)

źródło: tumblr
Może zabrzmi to trochę fanatycznie ale zapach książek jest bardzo uroczy. Myślę, że wiele osób podzieli moje zdanie:) Zastanawialiście się kiedyś skąd pochodzi ten specyficzny zapach? I mam na myśli stare wiekowe książki.
Dosyć niedawno natknęłam się na artykuł na stronie badania.net opublikowany przez panią Agatę Kukwa, w którym wyjaśnia skąd bierze się ta niepowtarzalna woń książek.

"Woń starych książek naukowcy zdefiniowali jako mieszankę zapachu         trawy, wanilii i stęchlizny oczywiście".

To już brzmi ciekawie i oczywiście jeszcze nie koniec.

żródło: tumblr
"Lotne związki organiczne, których setki uwalniane są z rozkładającego się papieru, to przyczyna specyficznego zapachu starych książek. To, jak szybko papier ulega degradacji, zależy od jego czystości oraz kwasowości".



Zwróciliście uwagę, że księgi średniowieczne, które oglądamy w muzeach są lepiej zachowane niż te z lat późniejszych? Na to pytanie autorka również znalazła odpowiedz.
  "Z tego powodu księgi, które powstały w średniowieczu przetrwały do dnia dzisiejszego – do papieru w tamtym czasie nie dodawano żadnych dodatków. Dzisiaj wyroby papiernicze często mają charakter kwasowy, a to pierwszy krok do szybkiego rozkładu". 

Musimy więc liczyć się z tym, że książki, które obecnie mamy na swoich półkach nie będą aż tak trwałe jak ze średniowiecza.
Skąd wiec ten wspomniany wcześniej  zapach wanilii w książkach?
źródło: tumblr
"To tak naprawdę etylowanilina, będąca jednym z produktów rozkładu ligniny, głównego składnika drewna, a co za tym idzie – papieru. Etylowanilina pachnie tak samo jak wanilina, ale z większą intensywnością".

I wszystko już jasne. Na koniec jeszcze jedna ciekawostka.

 "Miłośnicy książek powinni mieć na uwadze, że książki nie tylko uwalniają zapachy, ale również je absorbują. Dlatego właśnie każda książka kucharska będzie pachniała inaczej niż ta, którą czytamy w sypialni przed snem".
źródło: tumblr
Należy pamiętać gdzie trzymamy książki. Mimo, że na miejscu nasłonecznionym, blisko okien i kwiatów będą wyglądały ciekawie i klimatycznie, trzeba jednak zwrócić uwagę, że nie będzie to służyło ich stanowi.








cytaty, jak również cały artykuł znajdują się na stronie badania.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy komentarz :)